Lubińska młodzież w Supraskim Monasterze.

Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu w  dniach 22-23 grudnia 2019r. był organizatorem gowienija dla prysłużników cerkiewnych.  Do licznie zgromadzonej w tych dniach młodzieży z całej Polski dołączyli także prysłużnicy  z Lubina.  Celem spotkania było duchowe przygotowanie młodzieży do zbliżających  się Świąt Bożego Narodzenia.  Był to sprzyjający czas, aby w modlitwie, wewnętrznej ciszy i zadumie poprzez Sakramenty Święte  przybliżyć się do Boga. W piątek, po przybyciu do Supraśla, członkowie zjazdu udali się na wieczorne nabożeństwo, biorąc w nim czynny udział. Po nabożeństwie udano się na wspólną kolację, po której uczestnicy zostali zapoznani z zaplanowanym programem gowienija. Następnego dnia rano  chłopcy brali udział w nabożeństwach jutrzni i Świętej Boskiej Liturgii, po czym odbyły się zaplanowane spotkania i prelekcje o różnorodnej tematyce.  Pierwszym tematem  spotkania było ,,Bezpieczeństwo w internecie”, następnie młodzież usłyszała wykład o sakramencie spowiedzi przygotowanym przez ojca Hioba, który w jasny sposób  omówił temat sakramentu, tłumacząc jak się w dzisiejszym świecie młodzież powinna umieć bronić się przed grzechami oraz wszelkimi pokusami wybierając drogę zbawienia własnej duszy.    Po  wykładzie członkowie zebrania udali  się do Akademii Supraskiej na kolejną prelekcję  dotyczącą zdrowego i odpowiedzialnego trybu życia, w kontekście uzależnień i chorób współczesnego świata.   Bardzo ciekawym okazało się spotkanie zainicjowane przez  o. Pantalejmona , jako  Q&A, czyli wspólnej zabawie polegającej na napisaniu anonimowego pytania na dowolny  temat, na które duchowny wyczerpująco  starał się odpowiedzieć. Padały  różne i ciekawe pytania i odpowiedzi,  dzięki czemu każdy mógł wynieść coś dla siebie. Tego dnia wieczorem  podczas nabożeństwa całonocnego czuwania prysłużnicy  przystąpili do Sakramentu Spowiedzi, oczyszczając myśli i serce od grzechów, tym samym przygotowując się do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.  W niedzielę, podczas Świętej Liturgii, przystąpili oni do  Sakramentu Eucharystii. Następnie po nabożeństwie dokonano podsumowania tegorocznego rekolekcyjnego spotkania.  Każdy  chętnie dzielił się   własnymi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Na końcu głos zabrał  Władyka Andrzej, który podziękował zebranym  za udział w gowienju i chęć przyjazdu prysłużników z całej Polski  do Supraskiego Monasteru.  Uczestnicy także podziękowali zarówno Władyce jak i wszystkim braciom monasteru za zaangażowanie i  modlitwę, opiekę i miłe przyjęcie zapowiadając  chęć do kolejnych spotkań.

Autor : Michał Repeła i  Radosław Szmajda.

Foto: Michał Repeła i za www.monaster – supraśl.pl




Jubileusz kapłaństwa.

W niedzielę, 22 grudnia 2019r. po nabożeństwie Świętej Boskiej Liturgii wspólnota parafialna lubińskiej Cerkwi złożyła na ręce swego proboszcza kwiaty wraz z najlepszymi życzeniami z okazji 15- lecia kapłaństwa. Proboszcz, Ks. Bogdan Repeła wyraził  głęboką  wdzięczność zarówno Radzie Parafialnej jak i  wszystkim Parafianom za pamięć, ciepłe słowa i życzenia,   zapewniając wszystkich o modlitewnej pamięci i wdzięczności za lata wspólnej modlitwy i współpracy dla dobra Cerkwi.  Na końcu składnych życzeń jubilatowi zaśpiewano tradycyjne Mnohaja Lita.




Mikołajkowe spotkanie w Lubinie.

W niedzielę 22 grudnia 2019r. po nabożeństwie Świętej Boskiej Liturgii w lubińskiej parafii odbyło się mikołajkowe spotkanie dla najmłodszych naszych wiernych. Tego typu spotkanie w lubińskiej parafii stało się już tradycją. Dzieci co roku przygotowują  inscenizację wierszy i pieśni do Świętego Mikołaja. Cały rok oczekują  na to spotkanie, ale zanim ono nastąpi uczestniczą w zajęciach katechetycznych, aktywnie biorą udział w nabożeństwach całego roku liturgicznego, a przede wszystkim jednoczą się wokół własnej parafii.  Jak sami twierdzą, na ten szczególny dzień warto czekać cały rok. Święta to piękny niezapomniany czas, dlatego też nasze najmłodsze pokolenie chętnie przygotowuje  się do Świąt Bożego Narodzenia. Starsi uczniowie czytają i śpiewają podczas nabożeństw, młodsi  inicjują wspólne  kolędowanie w Cerkwi.  Pamięć o Świętym  Mikołaju Arcybiskupie Mir Licyjskim Cudotwórcy jest zatem żywą tradycją, niezapomnianą i kultywowaną do dziś.  Jak co roku spotkanie najbardziej cieszy wszystkie dzieci, które w tym dniu otrzymują  piękne prezenty wraz z życzeniami z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.




Głos Wiary nr 2 z 2019r




Warsztaty ikonograficzne w Lubinie.

Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie w dniach 9 -14 grudnia po raz kolejny stała się organizatorem  warsztatów ikonograficznych w Lubinie. W warsztatach  udział bierze 21 osób pod kierunkiem ikonografa Jana Grigoruka. Jak co roku warsztaty rozpoczęły się wspólną modlitwą i przywitaniem zebranych przez lubińskiego proboszcza ks. Bogdana Repełę. Zakończenie warsztatów wraz z okazaniem ich rezultatów  nastąpi w najbliższą  sobotę 14 grudnia po  wieczornym nabożeństwie w lubińskiej Cerkwi. 




Drugie wydanie miesięcznika BMP w Lubinie.

W miesiącu grudniu w ramach działalności BMP w Lubinie  ukazał się  drugi numer  miesięcznika pt.  Голос Вiры.

 

 




Siostry z Turkowic w Lubińskiej Cerkwi.

W niedzielę 8 grudnia 2019r. Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie podejmowała spotkanie z Siostrami Monasteru w Turkowicach. Spotkanie rozpoczęto wspólną niedzielą modlitwą Świętej Boskiej Liturgii w Lubinie z udziałem sióstr, które uświetniły nabożeństwo pięknym śpiewem. Po nabożeństwie proboszcz zaprosił wszystkich wiernych do sali domu parafialnego na spotkanie z siostrami, które przybliżyły historię monasteru w Turkowicach, opowiadając o codziennym życiu w klasztorze, pracy, modlitwie i posłuszaniu. Zaprezentowały także projekcję filmową dotyczącą temat. Była to także doskonała okazja do zapoznania się z najnowszym  wydaniem  publikacji  pt. ” Nasza wiara od kuchni” wydana przez Monaster w Turkowicach. Lubińscy wierni z wielkim zaangażowaniem podjęli spotkanie. W dowód wdzięczności na modlitewną pamięć Siostry przekazały  na ręce proboszcza parafii  Turkowicką Ikonę Przenajświętszej Bogurodzicy, do której wierni będą mogli zanosić modlitwy podczas codziennych nabożeństw.




Świąteczne Obchody Dnia Górnika w Lubinie.

Tradycyjnie każdego roku 4 grudnia,  w dniu Święta Wprowadzenia do Świątyni Najświętszej Marii Panny prawosławna Brać Górnicza  uczestniczy w świątecznej Boskiej Liturgii w lubińskiej Cerkwi. Według kalendarza juliańskiego  tego dnia obchodzimy jedno z 12 Wielkich Świąt roku liturgicznego ,  Święto Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogarodzicy.  Dla  prawosławnych górników jest to także bardzo ważny dzień z uwagi na fakt, iż tego dnia obchodzą oni własne święto , Dzień Górnika.  Odkrycie rudy  miedzi  w rejonie  lubińskim spowodowało, że wielu naszych parafian  rozpoczęło pracę  na różnych stanowiskach w  Zagłębiu Miedziowym KGMH.  Każdego roku   4 grudnia jest dla nas dniem szczególnym, przypominającym nam  trud ich pracy.  Górnicy przychodzą w  tym świątecznym dniu na nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii do lubińskiej  Cerkwi w strojach galowych, biorąc czynny udział w nabożeństwie, zanosząc podziękowania do  Przenajświętszej Bogurodzicy, a także do ich patronki  Świętej Barbary, za opiekę i orędownictwo za cały rok ich codziennej pracy.  Każdego roku   ks. Bogdan Repeła składa  wszystkim górnikom najserdeczniejsze  życzenia zdrowia, błogosławieństwa Bożego  i Opieki Matki Bożej oraz  tylu wyjazdów co zjazdów. W sali domu parafialnego w Dniu Górnika  odbywają  się coroczne spotkania, podczas których górnicy i pracownicy Zakładów Górniczych KGHM w Lubinie spotykają się na wspólnym posiłku,  dzieląc się doświadczeniami  specyficznej  pracy wykonywanej  na różnych stanowiskach swojego zawodu.

Ks. Bogdan Repeła.

 




Nowy Zarząd Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Lubinie.

Dnia 23 września 2019r. w  Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie w wyniku wyborów powołano nowy Zarząd Bractwa Młodzieży Prawosławnej.  W jego skład weszli Przewodniczący – Radosław Szmajda, Wiceprzewodniczący – Michał Repeła,  Skarbnik – Natalia Szpytko.  Już w pierwszych tygodniach nowy zarząd wraz z członkami bractwa zainicjował dla prawosławnej młodzieży wiele przedsięwzięć o  różnorodnej  tematyce zarówno z  życia  liturgicznego jak i  parafialnego. Jednym z nich było wspólne spotkanie prawosławnej młodzieży w lubińskiej parafii celem przedstawienia programu działalności bractwa. W kolejnym spotkaniu  zaproponowano stworzenie własnego wydawnictwa, miesięcznika prawosławnego, pt. „Hołos Wiry” wydawanego przez BMP w Lubinie,  w którym prawosławna młodzież  będzie przedstawiać wydarzenia z życia Cerkwi.  Postara się zainteresować  doborem tematyki zarówno dla młodego jak i starszego czytelnika.   Z   błogosławieństwa Jego Ekscelencji Jerzego,  Prawosławnego Ordynariusza Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej w miesiącu grudniu BMP w Lubinie wydano już drugi numer  miesięcznika,  do którego zapraszamy naszych czytelników.   Celem bractwa jest aktywowanie młodego pokolenia w strukturach cerkiewnych do  aktywnego uczestnictwa prawosławnej młodzieży w życiu liturgicznym i społecznym. Lubińskie BMP zaprasza zatem prawosławną młodzież do spotkań organizowanych  przy lubińskiej cerkwi. O wydarzeniach będziemy informowali na bieżąco.

Zarząd BMP w Lubinie.

kontakt: cerkiew_lubin@op.pl




Warsztaty Ikonograficzne w Lubinie.

Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie otwiera w dniach 9-14 grudnia 2019r. warsztaty ikonograficzne prowadzone pod kierownictwem ikonografa Jana Grigoruka. Warsztaty będą odbywać się w budynku domu parafialnego przy ulicy 1 Maja 13B w Lubinie.