Chór Aksios w Lubinie.

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Prawosławnego Ordynariusza Diecezji Wroccławsko-Szczecińskiej dnia 16 grudnia 2018r. w Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie odbył się koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu cerkiewnego chóru Aksios z Synkowicz. Chór Aksios powstał 31 sierpnia 2015r. W jego skład wchodzą absolwenci Państwowej Akademii Muzycznej w Białorusi,  Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego oraz  Państwowego Białoruskiego Uniwersytetu Technicznego pod przewodnictwem dyrygent Darii Kolpasznikowej. Chór Aksios choć  istnieje  zaledwie od  kilku lat, a  w jego skład wchodzą także młodzi wykonawcy,  studenci i absolwenci państwowych wyższych uczelni, to jednak szybko stał się sławny. Występował na wielu międzynarodowych przeglądach i koncertach zespołów muzyki cerkiewnej.  Aksios występował także kilkakrotnie w Polsce. W latach 2016 i 2018 na Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce został dwukrotnym laureatem II Miejsca. Tego roku chór zawitał także do lubińskiej parafii dzięki czemu mogliśmy w repertuarze koncertu usłyszeć,

 1. «Гимн к Божией матери» из Супрасльского ирмологиона, неиз. Автор(1630-е гг.)
 2. «Ныне отпущаеши», Локтев В. В.
 3. «Величит душа моя…», Н. Богодаев
 4. «Великое славословие» Скитское
 5. «Единородный сыне», А. П. Рычагов (1880-1930е)
 6. «Святый Боже» гарм.мон. Иулиании
 7. «Тело Христово» Ю. Зуева
 8. «Исхити мя Владычице» старинный напев
 9. «Молитва Михаилу Архангелу»
 10. «Кондак № 13» акафиста Пресвятой Богородицы пред иконой ея «Всецарица», А. Победимский
 11. «Торжествуйте днесь», А. Туренков
 12. «Под твою милость» для женского хора мон. Иулиании
 13. «Крынiчка», сл. С. Литвинчик, муз. И. Климчук
 14. «Мая Усецарыца», гарм. В. Петько
 15. «А ми люди подорожни», укр.колядка
 16. «Звездочка в небе…», укр.колядка, перевод Марка. Лермонтова, обр. Х.Д.
 17. «Dzisiaj w Betlejem» sl. i muz.: wg spiewnika koscielnego Siedleckiego 1965, opracowanie: Feliks Nowowiejski (1877-1946)
 18. «Dzwonze dzwon» melodia amerykans
 19. «Gwiazdka na wschodzie» Polska koleda
 20. «Zaspiewam Jezuskowi» sl. Adam Zachner, muz. Stanislaw Moryto
 21. «Французская колядка» обр. и текст мон. Иулиании (Денисовой).

Dla społeczności parafialnej koncert był wielkim przeżyciem , wielu z nas nie skrywało wzruszeń. Na zakończenie spotkania proboszcz parafii ks. Bogdan Repeła złożył serdeczne podziękowania i gratulacje  chórowi  Aksios wyrażając tym samym nadzieję na możliwość kolejnych spotkań.   Parafianie w dowód wdzięczności za duchowe doznania podczas koncertu  zaśpiewali   wykonawcom koncertu gromkie Mnogaja Lita! 

image_pdfimage_print