Ferie zimowe w Gładyszowie.

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Prawosławnego Arcybiskupa Wrocławsko-Szczecińskiego Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie wraz z parafialnym Bractwem Młodzieży Prawosławnej w Lubinie zorganizowała zimowisko dla dzieci i młodzieży w Gładyszowie.

Kolonię zimową podczas tegorocznych ferii rozpoczęto Świętą Boską Liturgią 16.02.2020.r w lubińskiej Cerkwi, podczas której prawosławna lubińska młodzież brała czynny udział. Tuż po nabożeństwie dwunastoosobowa grupa wyruszyła w drogę. Tegoroczny odpoczynek zaplanowano na Łemkowszczyźnie, terenach niegdyś zamieszkiwanych przez naszych przodków.   Po przybyciu do Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS w Gładyszowie oraz zakwaterowaniu udaliśmy się na odpoczynek, aby następnego ranka w pełni sił rozpocząć naszą zimową przygodę. Pierwszego dnia tuż po śniadaniu i modlitwach porannych postanowiliśmy wykorzystać piękną zimową aurę, całą grupą udaliśmy się na stok narciarski.  Zabawa na stoku była znakomita.  Każdy próbował własnych sił, jedni na nartach inni na snowboardzie. Dzięki wspaniałym warunkom panującym na stoku każdemu udzielił się radosny nastrój, a sportowym zmaganiom nie było końca. Po kilku godzinach zmagań sportowych grupa udała się na obiad. Nabrawszy sił zrealizowano kolejny etap wyjazdu zapoznając się z pracą i działalnością Ośrodka ELEOSU i ZAZ’u w Gładyszowie. Lubińska młodzież miała okazję poznać tutaj wielu wspaniałych ludzi, którzy na co dzień pracują w ośrodku.  Młodzież chętnie brała udział w warsztatach rękodzieła oraz warsztatach kulinarnych. Brała udział w warsztatach terapii zajęciowej, m. in.  poświęconych pszczelarstwu.  Personel i opiekunowie ZAZ’u w Gładyszowie bardzo serdecznie zatroszczyli się o wspaniałą atmosferę, dzięki której młodzież poznała wiele ciekawych prac związanych z codzienną działalnością ośrodka. Dla wielu z nas było to nowe przeżycie, a także ciekawe doświadczenie. Lubińskiej grupie szczególnie przypadły do gustu warsztaty rękodzieła artystycznego, efektem których młodzież wykonała wiele ciekawych prac, które niebawem w okresie Wielkiego Postu, w którym organizowane są spotkania przy lubińskiej parafii chętnie zaprezentuje swoim kolegom i koleżankom oraz wiernym, czego nauczono ich podczas warsztatów.  Jednym z ciekawych wydarzeń   było poznanie gładyszowskiego mini-zoo, w którym realizowane są programy edukacyjno-terapeutyczne, w tym zajęcia alpak terapii, dog terapii i hipoterapii dla osób z orzeczeniami o niepełnosprawności. Każda z tych terapii jest znakomitym środkiem do polepszenia komfortu życia, szczególnie dla ludzi posiadającym różnego rodzaju dysfunkcje i schorzenia.  Nasza młodzież aktywnie włączyła się także do pracy w mini zoo, a szczególnie przypadło jej do gustu karmienie zwierząt.  Pozornie ciężka praca zamieniła się w przyjemną zabawę, którą polubili wszyscy. Zarówno alpaki, strusie emu, konie, daniele, lamy, jelenie, psy oraz zwierzęta domowe znalazły się w centrum zainteresowania młodzieży. Dzień pełen wrażeń oraz atrakcji zakończył się wspólnym posiłkiem oraz wieczornymi modlitwami.

Kolejny dzień naszego fascynującego pobytu na Łemkowszczyźnie rozpoczęto porannymi modlitwą, w których każdy brał czynny udział pod duchową opieką ks. Bogdana Repeły, naszego proboszcza. Po modlitwach i pysznym śniadaniu grupa była gotowa do wyjazdu na wycieczkę do Bardejowa. Bardejów okazał się małym choć atrakcyjnym miastem na Słowacji. Młodzież zwiedziła starówkę miasta, wraz z jej zabytkami, po czym udała się na zakupy.  Po południu nasz duchowy ojciec ks. Bogdan Repeła zorganizował nam warsztaty nauki języka cerkiewnosłowiańskiego, podczas których przybliżył nam historię języka cerkiewnosłowiańskiego i opowiedział o życiu i działalności Świętych Braci Cyryla i Metodego na terenach Polski i Państw Słowiańskich.  Zapoznał grupę z alfabetem cerkiewnosłowiańskim, po czym wszyscy pochłonięci zostali częścią praktyczną w czytaniu tekstów liturgicznych, w tym modlitw porannych, wieczornych, a także modlitw przed i po posiłku.  Lekcja okazała się nie tylko ciekawa co bardzo przydatna podczas kolonii. Po warsztatach duchowny zorganizował spacer do Cerkwi w Gładyszowie, podczas którego opowiadał grupie o historii ludności wyznania prawosławnego na terenach Łemkowszczyzny. Odpowiadał na wiele pytań młodzieży, tak że nikt nie zorientował się, kiedy zrobiło się już ciemno i pora była do powrotu do naszego ośrodka na nocleg.  Dzień minął nam bardzo szybko i ciekawie.

Warsztaty artystyczne spodobały się młodzieży do tego stopnia, że chętnie do nich wracano. Znakomitą okazją do tego były codzienne zajęcia w ZAZ, podczas których spotykał się wielu ludzi, pod czujnym okiem pani Aldony.  Młodzież chętnie odwiedzała to miejsce, zdobywając nowe doświadczenia. Jak się okazało nie tylko rękodzieło miało swoich zwolenników, niewielka grupa chętnych miała możliwość zapoznania się także z tradycją kulinarną, w tym pieczenia pizzy w ceramicznych piecach specjalnie przeznaczonych do tego typu wypieków. Nauka i praca nie poszły na marne, ponieważ pyszna pizza wykonana przez naszą grupę na wspólną kolację okazała się pysznym daniem.   Po obfitej kolacji grupa postanowiła spalić nieco kalorii wyjeżdżając na basen do Gorlic.  Po basenie wracając na nocleg grupa nazwała dzień błogosławionym, dziękując Bogu za wszystko co dane było im przeżyć tego dnia.

Każdy dzień mijał wyjątkowo szybko. Wiedząc, że zima tego roku nie odwiedziła naszego regionu województwa dolnośląskiego lubińska młodzież pragnęła jak najlepiej wykorzystać zimową górską aurę oraz śnieg, którego nie brakowało szczególnie na stokach narciarskich.  Wszyscy chętnie na kilka godzin udali się na stok narciarski. Po południu lubinianie postanowili pojechać na Świętą Górę Jawor, miejsce szczególnie znane i cenione dla prawosławnych, do którego pielgrzymi przyjeżdżają z całej Polski i świata, aby pomodlić się w miejscu objawienia Przenajświętszej Bogurodzicy, napić święconej wody, ze studni której źródła znajdują się ponad 700 m.n.p.m.  Wieczorem po powrocie do ośrodka młodzież postanowiła wyrazić wdzięczność proboszczowi Cerkwi w Gładyszowie ks. prot. dr Arkadiuszowi Barańczukowi i Matuszce Katarzynie za gościnność oraz ciepłe przyjęcie prawosławnej młodzieży z Lubina.  Młodzież wykonała pracę plastyczną tematycznie dedykowaną do jej pobytu w Gładyszowie, którą wręczono Gospodarzom w dniu zakończenia kolonii.

Piękno terenów Łemkowszczyzny zachwyca niejednego człowieka. Architektura świątyń, piękno przyrody, życzliwość i gościnność ludzi, to tylko niektóre walory, dla których warto odwiedzić te tereny. Dla nas to przede wszystkim miejsce, gdzie żyli nasi przodkowie, którzy pozostawali wierni tradycji swoich Ojców, Świętej Wiary Prawosławnej.

Zarząd Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Lubinie.