Pielgrzymka Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej do Grecji
Pielgrzymka Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej do Grecji
W dniach 30.06 – 10.07, z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, odbyła się pierwsza Pielgrzymka BMP Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej do Grecji. Uczestnicy, na zaproszenie metropolity – Jego Ekscelencji Gieorgiosa, mieli zaszczyt gościć w greckiej prawosławnej diecezji – Katerini.
Swoją wycieczkę młodzież rozpoczęła od nadmorskich kurortów regionu Katerini. Odkrywanie piękna greckiego prawosławia grupa pielgrzymów rozpoczęła od wizyty w Uranopoli, gdzie chłopcy tego dnia, wraz z duchowymi opiekunami, wyruszyli na św. Górę Athos. Dziewczęta spędziły ten czas na rejsie wokół Świętej Góry oraz wizycie w pobliskich monasterach i cerkwiach. Niesamowitym doświadczeniem dla pań, podczas morskiej wyprawy, była możliwość pokłonienia się relikwiom św. Jerzego Zwycięzcy, św. Pantelejmona, św. Anny, św. Andrzeja, Bazylego Wielkiego, ap. Barnaby, ap. Filipa. Do promu, którym płynęły kobiety wypłynął starzec z góry Athos, który udzielił im błogosławieństwa.
Następnego dnia grupa dziewcząt udała się do monasteru Soumela, gdzie miała niezwykłą okazję, by pokłonić się świętej ikonie Bogarodzicy (według tradycji została napisana przez samego św. apostoła i ewangelistę Łukasza). Kolejnym punktem na mapie zwiedzania był monaster Bogarodzicy Dovra, po którym oprowadził panie, współorganizator pobytu naszej młodzieży w Grecji – ojciec Paweł Samoluk. Duchowny przybliżył zebranym historię monasteru, jego znaczenie dziejowe oraz opowiedział o cudownych wydarzeniach związanych ze znajdującymi się tam relikwiami św. Łukasza z Simferopolu.
W kolejnych dniach obie grupy odwiedzały święte miejsca, by móc pokłonić się, w znajdującym się w tamtejszych cerkwiach, relikwiom i świętym ikonom.
Pod koniec tygodnia uczestnicy spędzili jeden dzień na wycieczce do Salonik. Odwiedzili tam najbardziej charakterystyczne miejsca: Bazylikę św. Dymitra, Białą wieżę oraz plac Arystotelesa. Na trasie zwiedzających pojawiły się również: Monaster św. Efrema Syryjczyka w pobliżu Katerini, a także Meteory, a tam monastery: św. Stefana, św. Barbary oraz Wielkie Meteory. Niesamowite miejsce, powstałe tuż pod samym niebem na skalnych stromych zboczach na zawsze pozostanie w pamięci naszej polskiej młodzieży.
Ostatnim punktem programu była całodniowa wycieczka na Górę Olimp, zorganizowana przez metropolię Katerini, Tego dnia grupa odwiedziła muzeum Zeusa, z charakterystycznymi starożytnymi wykopaliskami oraz muzeum olimpijskie Park Narodowy. Nie zabrakło również miejsc świętych, a tu na uwagę zasługuje monaster św. Dionizego. Wodospady Agia Kori, które w ten upalny dzień niezwykle zadowoliły młodzież, pozwoliły na chwilę wytchnienia i odpoczynku po kilku dniach intensywnego zwiedzania. Ten dzień zakończyło spotkanie z metropolitą Gieorgiosem i jego grecką młodzieżą w monasterze św. Jerzego. Wspólnym śpiewom i rozmowom nie było końca, grecka młodzież towarzyszyła naszemu bractwu aż do ośrodka, w którym to się pożegnaliśmy.
Wyjazd był czasem bogatym w duchowe przeżycia, ale i możliwością lepszego wzajemnego poznania się, spotkań i rozmów w gronie rówieśników, a przede wszystkim odpoczynku od spraw życia codziennego i regeneracji. BMP wróciło do Polski gotowe do dalszych działań w swoich rodzimych prawosławnych społecznościach.
Podziękowania należą się wszystkim organizatorom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego aby ten wyjazd się udał. Wyrazy wdzięczności kierujemy do naszego Arcybiskupa, Jego Ekscelencji Jerzego za duchowe wsparcie oraz stałą opiekę w ustaleniach ze stroną grecką, metropolity Katerini – Gieorgiosa za niesamowicie gościnne i ciepłe przyjęcie na terenie tamtejszej diecezji.
Nade wszystko wyrażamy także ogromną wdzięczność opiekunom duchowym bractwa diecezjalnego – głównemu współorganizatorowi i opiekunowi wyjazdu – ks. prot. Tomaszowi Mędryckiemu oraz opiekunowi – ks. Adamowi Góralczukowi, za zaangażowanie oddanie w sprawy organizacyjne wyjazdu, a także otwartość, szczerość i pomoc okazywaną młodzieży na każdym etapie trwania pielgrzymki, jak i wcześniejszych, długotrwałych przygotowań do niej. Dziękujemy także głównemu koordynatorowi wyjazdu po greckiej stronie – ojcu Pawłowi Samolukowi, oraz pozostałym duchownym obecnym z młodzieżą w Grecji tj. ks. mitratowi Jarosławowi Biryłce oraz ks. prot. Bogdanowi Repeła.
Natalia Szpytko