Chór parafialny
Chór Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie
Aktywna działalność chóru parafialnego w Lubinie pojawiła się wraz z erygowaniem parafii w 1951 r. Obecnie w skład chóru wchodzą:
1. Matuszka Agnieszka Repeła,
2. Joanna Piżyk,
3. Helena Chomiak,
4. Anna Dydak,
5. Maria Czyrniańska,
6. Helena Witiak,
7. Anna Porucznik,
8. Olga Herbut,
9. Anna Dębska,
10. Melania Felenczak,
11. Emilia Repeła,
12. Elżbieta Kopyściańska,
13. Alina Razumowska
14. Grzegorz Porucznik,
15. Michał Porucznik,
16. Bazyli Dziadyk,
17. Bogdan Kaniuczok,
18. Olga Kania,
19. Michał Kowalczyk,
20. Anna Chocholak,
21. Joanna Herbut,
22. Joanna Pelak
23. Michał Repeła
24. Lena Repeła
Wykaz chórzystów ciągle ewoluuje ze względu na ich zaangażowanie w warsztatach śpiewu cerkiewnego. Obecnie liczący 21 osób chór cerkiewny kontynuuje swoją działalność. Regularnie spotyka się raz w tygodniu na próbach i warsztatach śpiewu. Zajęcia prowadzi ks. Bogdan Repeła. W ramach udoskonalania pracy z chórem prowadzone są dodatkowe lekcje z emisji głosu i kształcenia słuchu, które prowadzi dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Lubinie Violetta Kwiatkowska i Anna Andrianow. Chór na co dzień bierze udział w życiu liturgicznym parafii zarówno w tygodniu, jak i niedziele, a także podczas sakramentów świętych. Ma na koncie wiele występów chóralnych w parafii i poza nią. Występował na spotkaniach ekumenicznych w Lubinie, przeglądach kolęd, a w roku 2017 wydał autorską płytę z nabożeństwem całonocnego czuwania. Trzy osoby spośród członków chóru, matuszka Agnieszka Repeła, Helena Chomiak i Joanna Pizyk, w latach 2015-2018 uczęszczały do Diecezjalnej Szkoły Nauki Śpiewu i Czytania w Języku Cerkiewnosłowiańskim w Cieplicach, zdobywając umiejętności dyrygentury do samodzielnego prowadzenia chórów cerkiewnych.
W związku z uwidaczniającym się deficytem na klirosach osób angażujących się w czynny udział w życiu liturgicznym cerkwi podczas nabożeństw, lubińska parafia, pragnąc wyjść naprzeciw sytuacji, zachęca uczniów do głębszego poznawania i analizy tekstów nabożeństw języka cerkiewnosłowiańskiego. Zajęcia prowadzone są przez proboszcza parafii i odbywają się cyklicznie, raz w tygodniu. Naukę pobiera 8 uczniów. Wszyscy regularnie biorą aktywny udział w nabożeństwach śpiewając i czytając, najczęściej podczas nabożeństw wieczornych i Świętej Boskiej Liturgii. Do zajęć dołączyło także 10 osób dorosłych, wspierając tym samym młode pokolenie w czytaniu i pogłębianiu nauki o nabożeństwach prawosławnych.
Chór lubińskiej cerkwi
Cotygodniowe zajęcia parafialnego chóru w sali domu parafialnego
Próba chóru w sali domu parafialnego